Jak odzyskać prowizję od kredytu?
Zaciągnięcie, a później również spłata zobowiązania finansowego wymaga dużej wiedzy o prawie i mechanizmach finansowych. A znajomość przepisów może przynieść naprawdę duże korzyści, czego przykładem jest możliwość odzyskania prowizji od kredytu. Jaka jest podstawa prawna ubiegania się o taki zwrot? I co zrobić, żeby rzeczywiście skorzystać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Na jakiej podstawie można odzyskać prowizję?
Kluczowe znaczenie w tym temacie ma m.in. artykuł 8 dyrektywy Rady 87/102/EWG z dnia 22 grudnia 1986 roku w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich dotyczących kredytu konsumenckiego (Dz.U. 1987, L 42, s. 48), która została uchylona i zastąpiona przez dyrektywę 2008/48 ze skutkiem od dnia 11 czerwca 2010 roku. Powiedziano tam, że: "Konsument ma prawo do wypełnienia zobowiązań określonych w umowie kredytu przed czasem ustalonym w umowie. W tym przypadku, zgodnie z prawem przewidzianym w państwie członkowskim, konsument ma prawo do słusznego zmniejszenia całkowitego kosztu kredytu."
Na uwagę zasługuje także wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czyli niezawisłego organu sądowniczego, którego orzeczenia są uwzględniane we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. Wyrok ten z dnia 19 września 2019 roku mówi wyraźnie, że jeśli kredytobiorca spłacił swoje zobowiązanie wcześniej, to ma szansę na proporcjonalny zwrot poniesionych kosztów, takich jak odsetki, ale również prowizja i ubezpieczenie. Określenie "proporcjonalne" oznacza, że im szybciej taki kredyt zostanie spłacony, tym większa część kosztów zostanie zwrócona.
Należy jednak pamiętać, że:
- zasada ta odnosi się jedynie do kredytów konsumenckich, czyli takich, które nie mają związku z działalnością gospodarczą (kredyty gotówkowe, samochodowe, a także konsolidacyjne),
- przepisy te donoszą się do kredytów zwartych od dnia 18 grudnia 2011 roku.
Jak wygląda proces odzyskiwania prowizji?
Aby skorzystać z możliwości odzyskania prowizji, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Należy jednak pamiętać o obowiązujących terminach, które w tym przypadku wynoszą sześć lat od momentu wcześniejszej spłaty kredytu.
Wniosek o zwrot prowizji powinien zawierać m.in. dane klienta, dane banku, numer umowy kredytowej, datę jej zawarcia, informację o tym, w jakiej formie powinny zostać zwrócone środki, numer konta bankowego, termin zwrotu środków, a także podstawę prawną składanych roszczeń.
Najważniejsze jest jednak to, że w walce o odzyskanie swoich środków nie jesteś pozostawiony sam sobie. W każdej chwili możesz skorzystać z pomocy naszych specjalistów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie niezbędne do efektywnego działania na Twoją korzyść. Już dziś sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, ile możesz zyskać.