Czy można uzyskać kredyt w przypadku wykazania strat przez firmę?
Uzyskanie przez firmę określonego kredytu może być trudne, a sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy firma wykazuje straty. Do takich klientów banki podchodzą bardzo ostrożnie. Nie jest to jednak równoznaczne z odmową. Uzyskanie kredytu jest jak najbardziej możliwe. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie sprostać temu zadaniu, możesz wynająć doradcę kredytowego, który zaproponuje niestandardowe rozwiązania.
Jak wykazać rentowność prowadzonej działalności?
Straty powstają wtedy, gdy w danym roku podatkowym koszty są wyższe niż przychody. Nie oznacza, to jednak, że firma przestaje być wypłacalna. Bank może odmówić przyznania kredytu wtedy, gdy przedsiębiorstwo ma niską rentowność. Pierwsze, co musisz zrobić, to zbadać koszty i sprawdzić, które z nich mają pozytywny wpływ na zdolność kredytową. Duże znaczenie ma to, czy wynikają one z bieżących działalności, czy z inwestycji. Zakup maszyn, reklam czy gruntu wymaga trochę czasu na zwrot. Szanse na kredyt są większe, jeśli pomimo strat w poprzednim roku wykazujesz teraz wysokie dochody. Bank z pewnością sprawdzi, czy ujemny wynik finansowy był jednorazowy. Zaletą będzie także wykazanie, że nakłady inwestycyjne pomimo obecnych kosztów były opłacalne i przysłużyły się rozwojowi firmy.
Możliwości firmy to nie wszystko
Popularnym sposobem jest odłożenie decyzji w czasie, jednak zupełnie nie rozwiązuje to problemu zaciągnięcia kredytu. Są także inne metody prowadzące do tego, by bank mógł przychylniej spojrzeć na swojego klienta. Zależą one od różnych czynników, dlatego trudno przedstawić wszystkie możliwe rozwiązania. Możesz również skorzystać z doradcy od trudnych kredytów, który pomoże ci znaleźć formę finansowania na dogodnych warunkach nawet w przypadku braku zdolności kredytowej. Pieniądze da się uzyskać bez okazania dokumentów takich jak zaświadczenie o niezaleganiu opłat w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędzie Skarbowym, które są tradycyjnie wymagane. Udzielenie kredytu zależy także od procedur, jakie są prowadzone przez banki wobec przedsiębiorców, a te mogą się od siebie różnić. Dlatego podstawą jest dokonanie dobrego wyboru już na początku starań.